Clubs

Below is a list of clubs running in the current academic year.

Monday

 Club  Gender   Year Group  Time (pm)  Location  Teacher
 Choir  Mixed  All  12:05 to 12:35  Music Room  C Wilson
 Games Club  Mixed  5  12:05 to 12:35  Gym/ Field  B Ord
 Homework Club  Mixed  All  12:05 to 12:35  ICT 2  Variety of Staff
 Netball  Girls  7  12:30 to 1:00  Shed  L Grundy
 Football  Boys  7 & 8  12:30 to 1:00  Field  C Little
 Steelpans  Mixed  6, 7 & 8  1:05 to 5:05  Old Music Room  J Gilberg
 Brass Band  Mixed  All  3:30 to 4:30  NMS Music Room  C Wilson
 Multiskills Club  Mixed  5  3:30 to 4:30  Gym/ Field  B Ord/ I Storey

Tuesday

 Club                       Gender   Year Group  Time (pm)  Location                Teacher
 Ukulele  Ensemble  Mixed  All  12:05 to 12:35  Music Room  C Wilson
 Homework Club  Mixed  All  12:05 to 12:35  ICT 2  Variety of Staff
 Basketball  Mixed  6  12:30 to 1:00  Gym  C Little
 Gardening Club  Mixed  All  12:30 to 1:00  Greenhouse  E Skinner
 Peer Supporters  Mixed  8  12:30 to 1:00  Room C20  G Naylor
 Ceilidh Band  Mixed  All  3:30 to 4:30  NMS Music Room  I Hedley
 Windband  Mixed  All  3:30 to 4:30  Music Room  C Wilson

Wednesday

 Club  Gender   Year Group  Time (pm)               Location      Teacher
 Recorder Group  Mixed  All  12:05 to 12:35  Music Room  C Wilson
 Homework Club  Mixed  All  12:05 to 12:35  ICT 2  Variety of Staff
 Craft Club  Mixed  5  12:10 to 12:40  Room C14  A Martin
 Basketball  Boys  7 & 8  12:30 to 1:00  Gym  C Little
 Gardening Club  Mixed  All  12:30 to 1:00  Greenhouse  E Skinner
 Netball  Girls  8  12:30 to 1:00  Shed  L Grundy
 Athletics  Mixed  All  3:30 to 5:00  Shed/ Field  V Desai
 Karate (Cost  Incurred)  Mixed  All  3:30 to 5:00  Gym  I Willis

Thursday

 Club  Gender   Year Group  Time (pm)            Location      Teacher
 Concert Choir  Mixed  All  12:05 to 12:35  Music Room  C Wilson
 Rugby  Boys  7 & 8  12:05 to 12:35  Field C Shaw/P Twentyman
 Homework Club  Mixed  All  12:05 to 12:35  ICT 2  Variety of Staff
 Football  Boys  8 Team  12:30 to 1:00  Field  C Little
 Samba Band  Mixed  All  3:30 to 4:30  Hall  D Francis
 Football  Mixed  6 Team  3:30 to 6:00  Matches  I Storey
 Basketball  Boys  8 Team  3:30 to 6:00  Matches  C Little
 Football  Boys  7 & 8 Team  3:30 to 6:00  Matches  C Little
 U13 Netball    League Matches  Girls  8 Team  3:30 to 6:00  Matches  L Grundy
 U13 Netball Club  Girls  7 & 8    Friendlies  3:30 to 6:00  Matches  L Grundy

Friday

 Club  Gender   Year Group    Time (pm)  Location  Teacher
 Football  Boys  5 & 6  12:05 to 12:35  Field/Shed  N Shields
 Music Club  Mixed  All  12:05 to 12:35  Music Room  C Wilson
 Homework Club  Mixed  All  12:05 to 12:35  ICT 2  Variety of Staff
 Chess Club  Mixed  All  12:25 to 1:00  Room C9  P Hutchinson
 Basketball  Mixed  5  12:30 to 1:00  Gym  C Little
 Football  Girls  5 & 6  12:30 to 1:00  Field  H Chisholm
 Basketball  Coaching  Boys  8 Invite only  1:10 to 3:00  Gym  A Sampson
 Rugby Coaching  Girls  8 Invite only  1:10 to 3:00  Field  R Green
 Cricket Coaching  Mixed  8 Invite only  1:10 to 3:00  Shed  T Vickers
 Rugby Coaching  Boys  8 Invite only  1:10 to 3:00  Field  J Short
 Bikeability Level  2+  Mixed  8 Invite only  1:10 to 3:00  Off Site  J Patient